Ciekawostki o Rowerach

Ciekawostki o rowerach których prawdopodobnie nie słyszałeś, zapraszam do lektury.

 

Rowerem dookoła świata – rekordzistką w tej niewiarygodnej przeprawie jest nie kto inny jak Michael Richard Hall. Tego nad przeciętnego czynu dokonał podczas World Cycle Race z czasem 91 dni i 18 godzin. Brytyjczyk pokonał w tym czasie aż 29 tysięcy kilometrów i był to najszybszy przejazd w historii. Jego próba niestety nie została uznana przez księgę rekordów Guinnessa, ponieważ w trakcie wyścigu kolarz zmienił trasę. Miało to miejsce z uwagi na alarmy pożarowe lasów w pobliżu trasy. Ultra maratończyk tragicznie zginął 31 marca bieżącego roku na jednym z odcinków Australijskiej trasy, potrącony przez samochód. Nie wiadomo jak do tego doszło, jednak na swoim ostatnim wpisie na Twitterze Mike skarżył się na problemy ze wzrokiem.  35 latek zapisał się w kartach historii jako jeden z najwytrzymalszych rowerzystów świata.

 

rowerem dookoła świata

 

Rower ze złota – tego zlecenia podjęła się Londyńska firma Goldgenie. Zajmująca się pokrywaniem rzeczy użytku codziennego drogocennym pierwiastkiem. Dwukołowiec w całości pokryty został 24 karatowym złotem, oczywiście poza zębatkami, manetkami itp. Siodło zaś zostało wykonane z wysokiej jakości zamszu. Nie mogę nigdzie znaleźć jaki był to model roweru, lecz na zdjęciach ze strony autokult.pl wygląda mi on jak mój szosowy giant defy. Czy to przypadek? Wartość roweru podawana jest na 250 000 funtów czyli około 1,37 mln złotych! Przedsiębiorstwo ogłosiło już, że rower cieszy się dużą popularnością i w trakcie projektowania są już następne modele dodatkowo dekorowane kamieniami szlachetnymi.

 

złoty rower

 

Najlżejszy jednoślad – Sam ledwo wychodzę ze zdumienia po przeczytaniu artykułu o takowym sprzęcie. Najlżejszy rower waży bowiem 2.7 kg, czyli ponad dwa razy mniej co profesjonalne rowery używane w wyścigach tour de france. Posiadaczem tego cacka jest Jason Woznick ze Stanów zjednoczonych. Najważniejsze jest to, że na takim rowerze można bezpiecznie jeździć. W całości wykonany jest ze stopów karbonu i tytanu robionych na zamówienie. Podobno takich samych włókien używa się do budowy bolidów F1. Mimo wszystko taki rower nie jest prawdopodobnie „najszybszy”, ponieważ przy większych prędkościach uzyskiwanych przez kolarzy nadrzędną wartością jest aerodynamika, która w tym rowerze nieco kuleje. Chyba że jedziemy cały wyścig pod górę to rzeczywiście masa ma znaczenie priorytetowe.

 

carbon bike

 

Najszybszy przejazd rowerem – Był już najdroższy, najlżejszy to teraz pora na najszybszy! Największą prędkością na płaskim odcinku bez użycia żadnego zmechanizowanego napędu, pochwalić się może Sebastiaan Bowier. Zawodnik który na dwustu metrowym fragmencie toru uzyskał średnią prędkość 133,78km/h! Z uwagi na bezpieczeństwo rekordy tego typu pobijane są w aerodynamicznej obudowie chroniącej przed wiatrem, a do ich zatrzymania potrzebne są osoby trzecie. Pewnie zastanawiacie się ile czasu zajęło mu rozpędzenie roweru do tak kolosalnej prędkości. Otóż zanim dojechał do punktu kontrolnego przejechał 8000 metrów tyle bowiem wymagało „wyciśnięcie” tak zawrotnej prędkości.

 

najszybszy przejazd rowerem

Źródła 12, 3, 4

Autor obrazka na stronie głównej:
By Adrian GrycukPraca własna, CC BY-SA 3.0 pl, Link

Podziel się, jeśli chcesz:
0